Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης στη Μονή Λαζαριστών

Πραγματοποιήθηκε, την Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2012, εκπαιδευτική εκδρομή στο θέατρο της Μονής Λαζαριστών στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης με σκοπό την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης "Ενα παιδί μετράει τα άστρα" του Μενέλαου Λουντέμη από τη Νεανική Σκηνή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος.

Στην εκδρομή συμμετείχαν οι μαθητές της Α' και Β' τάξης.

Οι συντελεστές της παράστασης πέτυχαν να  προσφέρουν μια θετική εμπειρία στους μαθητές. Το έργο ανέδειξε το δικαίωμα των παιδιών για ίση ευκαιρία στην εκπαίδευση, ανεξάρτητα από κοινωνική τάξη και  οικονομική κατάσταση. Οι μαθητές ταυτίστηκαν με τον πρωταγωνιστή που δοκιμάζεται και αδικείται και προβάλλει αξίες, όπως την ειλικρίνεια και την αλήθεια και παλεύει με θάρρος ενάντια στην αδικία. Επιπλέον, αναδεικνύεται η διαχρονικότητα του έργου και οι μαθητές συνειδητοποιούν ότι ο κόσμος που περιγράφει ο Λουντέμης δεν είναι πολύ μακρινός από το δικό μας.

Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη έδωσε μια ευκαιρία στους μαθητές να προβληματιστούν, να διασκεδάσουν και να συγκρίνουν καταστάσεις με την παρακολούθηση ενός επιτυχημένου κλασικού έργου.

theatro0-540
theatro1-540