Πολιτιστικό Πρόγραμμα έτους 2023-24 "Την Ιλιά(ει)δα αλλιώς"

Κατά το σχολικό έτος 2023-24 υλοποιείται στο Γυμνάσιο Σκύδρας, στο πλαίσιο των ετήσιων Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων,  το εγκεκριμένο Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο "Την Ιλιά(ει)δα αλλιώς!"

Το πρόγραμμα υλοποιεί η παιδαγωγική ομάδα που αποτελείται από τις καθηγήτριες του Γυμνασίου  κ. ΤΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΟΥ ΗΛΙΑΝΑ (συντονίστρια) και τις κκ. ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ και  ΚΟΥΤΟΒΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ (Βοηθοί καθηγητές)

Στο πρόγραμμα μετέχουν 24 μαθητές/-τριες της Β' Γυμνασίου.

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές και μαθήτριες να προσεγγίσουν την Ομήρου Ιλιάδα αλλιώς! Μέσω ομαδοσυνεργατικής μεθόδου και αξιοποίησης πολύγραμματισμών θα επιλέξουν σκηνές του ομηρικού έτους και:

• κάποιες από αυτές τις δραματοποιήσουν, επενδύοντας με χιούμορ κατά περίσταση, αξιοποιώντας τη νεανική ιδιόλεκτο φέρνοντας το κείμενο στο σήμερα.
  • ενώ κάποιες άλλες θα τις μεταγράψουν σε διαφορετικό είδος προφορικού ή γραπτού λόγου

Τέλος, θα ηχογραφήσουν το υλικό που θα παραχθεί, σε μορφή ραδιοφωνικής εκπομπής στο διαδίκτυο (Podcast), προκειμένου να αναρτηθεί στην πλατφόρμα του European School Radio

Ακούστε τις Εκπομπές μας

1η Εκπομπή "Και κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα!" (Πατήστε εδώ)