Ενημέρωση για την Έναρξη του Σχολικού έτους 2022-23 και τον καθιερωμένο Αγιασμό

Αγαπητοί Μαθητές του Γυμνασίου Σκύδρας, Γονείς και Κηδεμόνες,

Από τη Διεύθυνση του Γυμνασίου Σκύδρας με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνεται η έναρξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας του Σχολείου μας τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022, με τον καθιερωμένο Αγιασμό. Ως ώρα προσέλευσης  όλων των μαθητών ορίζεται η 9:00 πμ και ως  εξής, προς αποφυγή συγχρωτισμού:

·        Οι μαθητές/τριες της Γ τάξης προσέρχονται στον κεντρικό εσωτερικό αύλειο χώρο του σχολείου.

·        Οι μαθητές/τριες της Β τάξης  προσέρχονται στον εξωτερικό αύλειο χώρο του σχολείου.

·        Οι μαθητές/τριες της Α τάξης  προσέρχονται στον εσωτερικό αύλειο χώρο που γειτνιάζει με την τρίτη πτέρυγα του σχολείου.

Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 9:30πμ., στον κεντρικό εσωτερικό αύλειο χώρο του  Σχολείου, με συμμετοχή του συνόλου της σχολικής κοινότητας του Γυμνασίου  και του Διοικητικού Συμβουλίου Γονέων και Κηδεμόνων. Στη συνέχεια στους μαθητές θα δοθούν βιβλία και το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας.

Πιθανή ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών από το σχολείο είναι η 11:30 πμ

Επίσης η Διεύθυνση του Γυμνασίου Σκύδρας υπενθυμίζει με έμφαση τα ακόλουθα:

Mαθητές μας που τελούν σε κατ’ οίκον περιορισμό, λόγω covid-19, οφείλουν να παραμένουν απομονωμένοι στο σπίτι τους, με ευθύνη των γονέων τους. Αυτή είναι η υπεύθυνη στάση την οποία αναμένουμε από τους μαθητές μας και τους οικείους τους. Η σχολική μας κοινότητα τους περιβάλει με εμπιστοσύνη.

Στην παραμικρή ένδειξη συμπτωμάτων της νόσου covid-19 στα παιδιά σας, να απευθύνεστε πρώτα στον οικογενειακό σας γιατρό και στη συνέχεια, με τη σύμφωνη γνώμη του, να στέλνετε τα παιδιά σας στο σχολείο μας.

Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας για τηλεφωνική ενημέρωση και περαιτέρω διευκρινήσεις.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την έως σήμερα μεταξύ μας συνεργασία.

Καλή Σχολική Χρονιά σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και τις οικογένειές τους!

Φιλικά

Για τη Διεύθυνση του Γυμνασίου Σκύδρας,