Ενημερωτικό Σημείωμα 2.11.2020

Αγαπητοί Μαθητές του Γυμνασίου Σκύδρας, Γονείς και Κηδεμόνες

Ανταποκρινόμενοι στην πρόταση του 15μελούς συμβουλίου  του Σχολείου μας και στον βαθμό που μας επιτρέπει  το θεσμικό πλαίσιο που διέπει τη σχολική ζωή λόγω covid-19, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω,

αύριο, 3 Νοεμβρίου 2020, δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα στο Γυμνάσιό μας, αλλά οι μαθητές θα ακολουθήσουν το εξής πρόγραμμα, το οποίο επέχει  θέση σχολικού περιπάτου: α) την πρώτη ώρα του ωρολογίου προγράμματος  η σχολική κοινότητά μας θα πραγματοποιήσει άσκηση πολιτικής άμυνας ? προσομοίωση εκκένωσης  των κτιρίων του σχολείου λόγω σεισμού-,  β) τη δεύτερη και τρίτη ώρα θα δραστηριοποιηθούν στους αύλειους  σχολικούς χώρους, με τον τρόπο  που προβλέπεται από τις  σχετικές οδηγίες  σε περίοδο κορονοϊού. Δηλαδή, θα φορούν προστατευτική μάσκα, δεν θα εμπλέκονται/συγχρωτίζονται οι μαθητές διαφορετικών τμημάτων σε  έναν χώρο, αλλά  θα παραμένουν στο τετράγωνο που έχει  οριστεί για το Τμήμα τους, γ) μετά το πέρας της τρίτης ώρας οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο, πλην των μελών του 15μελούς συμβουλίου και των μελών των  5μελών συμβουλίων  του Α3 και Α5, τους οποίους προσκαλεί  η Διεύθυνση του  Σχολείου μας  να συνεδριάσουν, μετά από σχετική εισήγησή της, σχετικά με θέματα αποκλίνουσας / παραβατικής συμπεριφοράς  και  ποιότητας της σχολικής ζωής στα συγκεκριμένα Τμήματα. Μετά το τέλος της μαθητικής συνεδρίασης, θα ακολουθήσει από κοινού συνεδρίαση των ανωτέρω μαθητικών οργάνων με τους εκπαιδευτικούς διδάσκοντες στα προαναφερόμενα Τμήματα, δ)  αύριο, οι μαθητές δεν χρειάζεται να φέρουν τον σχολικό τους σάκο.

Το ανωτέρω πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί με την προϋπόθεση ότι αύριο δεν θα βρέχει.

Ευχόμαστε σε όλους ένα καλό βράδυ!

Από τη Διεύθυνση του Γυμνασίου Σκύδρας