Ενημέρωση για την Έναρξη και τον Αγιασμό του Σχολικού έτους 2020-21

Αγαπητοί Μαθητές του Γυμνασίου Σκύδρας, Γονείς και Κηδεμόνες,

Από τη Διεύθυνση του Γυμνασίου Σκύδρας με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνεται η έναρξη της εκπαιδευτικής λειτουργίας του Σχολείου μας τη Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2020, με τον καθιερωμένο Αγιασμό. Η ώρα προσέλευσης  των μαθητών ορίζεται ως  εξής, προς αποφυγή συγχρωτισμού:

Οι μαθητές/τριες της Γ τάξης στις   8:30 πμ.
Οι μαθητές/τριες της Β τάξης  στις  9:30 πμ.
Οι μαθητές/τριες της Α τάξης  στις 10:30 πμ.

Ο Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 11:15 πμ., στον αύλειο χώρο του  Σχολείου, με συμμετοχή εκπροσώπων  των εκπαιδευτικών, το Δεκαπενταμελές Μαθητικό Συμβούλιο  και το Διοικητικό Συμβούλιο Γονέων και Κηδεμόνων. Στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες της σχολικής μας μονάδας, όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί.

Παρακαλούνται  οι Μαθητές, και τα Μέλη του ΔΣ Γονέων  και Κηδεμόνων,

- να προσέλθουν στον  σχολικό χώρο ακολουθώντας το παραπάνω ωρολόγιο πρόγραμμα, προς αποφυγή λόγω κορονοϊού  τυχόν  συγχρωτισμού

- να φορούν την απαραίτητη προστατευτική μάσκα καθ? όλη τη διάρκεια  παρουσίας τους  στο Σχολείο

- να τηρούν την επιβεβλημένη μεταξύ τους απόσταση του 1,50 μέτρου

-να λάβουν γνώση των παρακάτω εγγράφων (πατήστε στο όνομα για να ανοίξουν).

Οδηγίες προς μαθητές

Οδηγίες προς γονείς

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη μεταξύ μας συνεργασία.

Υπογραμμίζουμε για μια ακόμη φορά ότι με καλή διάθεση και υπομονή θα ξεπεράσουμε μαζί τις όποιες δυσκολίες προκάλεσε κι εξακολουθεί  να προκαλεί  η πανδημία του Κορονοϊού στη Σχολική μας Κοινότητα.

Καλή Σχολική Χρονιά σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και τις οικογένειές τους!

Φιλικά

Η Διευθύντρια του Γυμνασίου Σκύδρας